Meet the Mushers
Watch our Video about the Race
Read Stories about the Race
Come to our Great Winter Event

NOTE: The 200 mile course (Leg 3 & 4) was shortened due to trail and weather conditions.

200 Mile Race - 12 Dogs - Winner:  Bryce Mumford
Place B# Musher Start Time

Salt Creek
Mile 9

Ollokot
Mile 54
Ollokot 6hr Layover
Mile 106
Ollokot
Mile 139
Salt Creek
Mile 193
Finish
Mile 202

Total Time

(hrs:min)

          IN OUT IN OUT IN OUT      
 1 Bryce Mumford  1218  1327  1927 2324 0713  1325  1531 1537  2212  2338 35:35 
 2  9  Brett Bruggerman 1224  1331  1935 

2323

0714  1320  1530  1535   2212 2339  35:36 
 3  Mark Stamm 1209  1318  1907 2309 0640   1301 1514 1520  2217  2349 35:46 
 4  8  Laurie Warren 1221  1333  1952  0017  0801  1410  1614  1618  2233  2351 

 35:48

 

 5 Jennifer Campeau  1206  1323  1922  0004  0742   1406 1623  1628  2308  0040  48:37 
 6 10 Neil 1227 1406 2133 0421 1325 2345 0228 0245 1336 1507 51:04 
 7 2 Brenden Jackson 1203 1403 2142 0306 1500 2347 0230 0245 1419 1608 52:05 
 8 5 Jason Campeau 1212 1332 2027 0355 1155 1852 2113 2126 1528 1646 52:43 
 SC 6 Scott White 1215 1326 1950 2340              
 SC 11 John Kunzler 1230 1355 0913                

 

Best Kept Team award winner: Brett Bruggerman


100 Mile Race - 8 Dogs- Winner:  Clayton Perry
Place B# Musher Start Time

Salt Creek
Mile 9

Ollokot 6hr Layover
Mile 48
Salt Creek
Mile 88
Finish
Mile 97

Total Time

(hrs:min)

          IN OUT      
 1 14  Clayton Perry  1239  1357  2057  0306  0950  1115  22:52 
 2 13  Bino Fowler   1236 1355  2054  0308  0950  1127  22:54 
 3  12 Gabe Dunham  1233   1358 2107  0323   1140  1325 24:52 
17  Steve Madsen  1248  1414  2153  0353  1140  1332  24:59 
 SC 16   Dave Bush 1245   1419 2207  0410  SCR     
 SC 15   Maeva Waterman 1242  SCR           

Best Kept Team award winner: Bino Fowler


2 Day Pot Race 31 Miles Each Day - 6 Dogs - Winner: Morgan Anderson
Place B# Musher Start Time Salt Creek CP Finish D1 Start D2 Salt Creek CP Finish Mile 62

Total Time (hrs:min)

        IN - Day 1 OUT - Day 1     IN - Day 2 OUT - Day 2    
 1 18  Morgan Anderson  1251     1644  1155      1555  7:53 
 2  19 David Hassilev 1254      1704  1157      1607  8:20 
 3  20  Jane Devlin 1257      1710  1159      1609   8:23
 4 22 Connie Starr 1303      1750  1203      1722  10:06
 SCR 21 Dina Lund 1300      1724  1201      SCR  SCR

 

22 Mile Junior Race - 5 Dogs- Winner:  Charlotte Burkhardt
Place B# Musher Start Time

Salt Creek
Mile 9

Finish 
Mile 22

Total Time

(hrs:min)

 1 24  Charlotte Burhardt  1309   1610  03:01 
 2 25  Christina Gibson 1313   1645 03:33